top of page

Dokument 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odborná esej o gotickom románe a jeho zrovnaní s romantizmom. Vysvetľuje základné znaky gotického románu, jeho pôvod, atmosféru deja a spojitosť s romantizmom vtedajšej doby. Cieľom eseje je ukázať, že gotické romány nie sú o povrchných nadprirodzených javoch, ani príbehy o duchoch.

Hovorí sa, že je niekoľko typov gotických románov: sentimentálny gotický, hrôzostrašný gotický a historický gotický. Autor eseje považuje toto rozdelenie za neuspokojivé a nepresné. Nie všetky romány s prvkami a ozdobami gotickými sú románmi gotickými. Preto sa autor snaží určiť spoločné znaky v dielach rôznych autorov gotických románov. Mapuje vývoj formy tohto druhu románu a podstatné znaky gotických prác.

Na gotických románoch sa rozlišuje niekoľko charakteristík. Jeden z popredných znakov možno nazvať psychologické zaujatie. Skutočné gotické romány rozvíjajú prácu so psychológiou, smerujú do hlbších a citovo zložitejších situácií. Zobrazujú reakcie postáv v otrasných a ťažkých situáciách. Ďalším znakom je pokus zapojiť čitateľa novým spôsobom.  V gotickom diele je čitateľ držaný v napätí s postavami, objavuje sa úsilie šokovať ho, vystrašiť, vyburcovať. Cieľom spisovateľov bolo vyvolávanie silných emocionálnych reakcií u čitateľa. Rozlišovacím znakom gotického románu je jeho atmosféra a jej použitie. Účelom atmosféry je vyburcovať a precitnúť čitateľovu imagináciu, použitie nadprirodzena malo prispieť k stimulovaniu predstavivosti.

Frankenstein je jedno z diel, kde sa gotický román prejavuje naplno. Číta sa ako hororový príbeh. Toto dielo je zručne postavená kniha a jedna zo skutočných psychologických prác. Myšlienka, ktorá preniká knihou, je Prométheovo precenenie. Viktor Frankenstein sa snaží stať bohom, jeho úsilie ho však zničí. Jedným z najväčších diel gotického románu je Moby Dick a dokonalý príklad gotickej formy. Vo svete lovu veľrýb na lodi Ahab je hlavnou postavou dominantný hrdina nesmierneho vzrastu a dobrý človek, ale posadnutý túžbou, ktorá ho zničí aj s jeho spoločníkmi. Príbeh  sa vyznačuje morálnou ambivalenciou, hranica medzi dobrým a zlým sa stiera, neobsahuje jednoznačnú správu a zhodnotenie. Moby Dick je pre Ahab to, čo monštrum pre Frankensteina.

Podstatným znakom gotických románov je, že neprinášajú žiadne konkrétne závery. Zdôrazňujú psychologickú reakciu na zlo a vedú do spleti morálnych nejasností, pre ktoré nemožno nájsť zmysluplné odpovede.

Po definovaní základných znakov gotického románu sa autor vracia k jeho pôvodu a spojeniu s romantizmom. Gotický román je súčasť hnutia smerujúce od neoklasicizmu k romantizmu. Gotické a romantické diela sú chronologicky prepojené a majú spoločné motívy a charakteristiky, oba sa psychologicky dotýkajú vnútorných mentálnych procesov.

Nasledujú rozdiely medzi gotikou a romantizmom. Romantici sa obracali k imaginácií s cieľom prepracovať vonkajší svet do novej a hlbšej pravdivej reality, dávať objektom zmysel, ktorý nemajú vo svojej pôvodnej forme. Imaginácia slúžila ako prostriedok úniku pred obmedzeniami reality. Gotickí spisovatelia nespokojní s každodenným svetom, nemajú vieru v pretvorenie reality prostredníctvom imaginácie. Ich objavovanie prebieha v reálnom svete a sú zatvorení v hraniciach rozumu. Nikdy neponúkajú intuitívne riešenia, ale pracujú s obmedzenými definíciami a hranicami racionálneho sveta.

Gotické a romantické diela pramenia z rozpoznania neschopnosti náboženskej viery a logiky vysvetliť zložitosti života. Rozlíšenie medzi gotikou a romantizmom spočíva vo vysporiadaní sa s touto situáciou. Romantizmus prehlasuje existenciu vyšších odpovedí, zatiaľ čo gotika nájde iba neriešiteľné morálne a emocionálne nejasnosti.

 
 
 
Image by Priscilla Fraire

Photo by Priscilla Fraire on Unsplash

bottom of page